Гошо Гинчев беше стабилен и безкомпромисен защитник и е сред тези български футболисти, които се помнят. С Левски той стана три пъти шампион и вдигна Купата, а с националния отбор на България игра на Световно и Европейско първенство.
Часове след уникалния финал на Мондиала www.uebas.net потърси Гошо Гинчев, за да разбере неговото мнение за драмата на терена и футбола, който се игра в Катар.
Гошо, как видяхте този спиращ дъха финал?
– Супер мач, но след 70-ата минута. Дотогава ми беше скучно, тъй като единият отбор играеше, а другият гледаше. Никога не е било французите да нямат удар във вратата до първия си гол от дузпа.
Защо Франция проспа тези 70 минути?
– Това трудно може да се обясни, но е факт, че разиграваха топката настрани и назад, а защитниците им стояха далеч от нападателите на съперника и им липсваше агресия. Аз като защитник знам, че топката трябва да мине, но човекът не трябва да мине. Това не се получи в дефанзивен план при Франция. Мисля, че им липсваше и свежест, но не зная дали се дължи на здравословните проблеми на няколко техни играчи преди срещата и доколко този камилски грип е оказал влияние върху представянето ми.
Как Франция успя да се върне в мача?
– Основната причина е в удачните смени, които Дидие Дешан направи в края на първото полувреме, когато пусна в игра Маркъс Тюрам и Рандал Коло Муани. Двамата, особено нападателят на Айнтрахт, бяха агресивни и затрудняваха аржентинците с висока преса. Благодарение на тях Франция ?възкръсна“, тъй като с Дембеле нямаше да стане. Той за пореден мач бе трагедия. Разбира се, за да върне Франция интригата в срещата, основна заслуга има и Килиан Мбапе с индивидуалната си класа.
Защо Аржентина се огъна към края на редовното време?
– Те хвърлиха много сили и се умориха, а и треньорът им закъсня да пусне свежи футболисти, с каквито разполагаше достатъчно. Отделно твърде рано реши да затвори играта, като смени един от най-добрите си играчи Анхел ди Мария със защитника Маркос Акуня.
Можеше ли Отаменди да избегне дузпата за първия гол на Франция?
– В ситуацията Коло Муани бе доста нахъсан, успя да пребори Отаменди и да мине зад гърба му. На тези години Отаменди вече е по-тромав и няма такава бързина, както преди, и не се справи.
С какво Аржентина стигна до триумфа?
– С голяма колективна агресия, тактически правилна игра и отборен дух. Аржентинците бяха много добре подготвени във всяко едно отношение и нямаше как да ги хванат на контри. Отборът на Лионел Скалони пресираше, играчите стъпваха здраво, влизаха остро на ръба на картона и когато губеха топката, се стремяха по най-бързия начин да си я върнат и отново да вземат инициативата.
Лионел Меси вече спечели всичко. Той ли е най-великият футболист в историята?
– За едни ще остане най-великият, а за други – един от най-великите. Меси направи страхотна кариера и страхотно Световно, а на финала и Господ го пипна по челото.
Мбапе ли е неговият наследник?
– Безспорно в следващите години ще се говори най-много за него, и ако е здрав, съществуват реални предпоставки на следващите две Световни първенства да счупи всички рекорди.
Цялостната Ви оценка за Мондиала?
– Една интересна надпревара, в която се видя, че всеки може да победи всеки, когато е мобилизиран и отдаден. Мароко, най-вече, Япония и други с огромно себераздаване записаха епични победи, а Мароко и историческо класиране. Гледахме оспорвани и интригуващи мачове, някои от които на високо ниво, а други с много голове. Накрая имаше и грандиозен завършек, тъй като финалът бе черешката на тортата. Видяхме също страхотни стадиони, пълни стадиони и перфектна организация. Всичко това помогна да се получи един истински футболен празник през този месец.
Кои за Вас са най-големите изненади?
– Представянето на Мароко, ранното отпадане на Германия, победата на Саудитска Арабия над Аржентина и двете победи на Япония над Германия и Испания, постигнати, след като самураите губеха на почивката.
Вашето обяснение за провала на Германия?
– Немците си тръгнаха рано заради вътрешни конфликти. Нещо се случи около Кай Хаверц, но така и не разбрахме какво.
Не пропускайте нито един мач от международните футболни форуми с bet365, който предлага топ коефициенти и специални промоции за играчите си.
Испания също си стегна куфарите рано. Защо?
– Те имат интересни млади играчи, на които обаче им липсва турнирен опит. При тях в момента се извършва смяна на поколенията и това им се отрази.
Как приехте разочарованието, което Вашите любимци от Бразилия Ви поднесоха?
– На Бразилия им липсва дисциплина. Иначе разполагат с невероятни футболисти, но дисциплината им куца. С този потенциал аз не виждах как ще отпаднат преди финала, но емоциите при тях взеха връх. Аз смятах, че би трябвало да ги контролират, тъй като все пак играят в Европа и са научени как да играят големи мачове, но това им изигра голяма шега. Отделно допускам, че подцениха Хърватия.
Хърватия обаче за втори пореден Мондиал е в тройката?
– Изумително постижение и адмирации за тях, за тяхното невероятно поколение, за невероятния Лука Модрич. Въпреки че им липсваше централен нападател, те пренаписаха историята.
Какво ще кажете за новия футболен феномен Мароко?
– Неговите футболисти са школувани, след като играят в добри европейски клубове като Байерн, Челси, ПСЖ, Фиорентина, Севиля. Треньорът ги надъха и играеха като отбор. Впечатлен съм както от тяхното позициониране на терена, така и от физическата им подготовка. Рядко съм виждал играчи да тичат толкова много. Но футболът в Африка отдавна е напреднал и не бива да се изненадваме, ако на следващите Мондиали отбори от този континент стигат далеч в турнира.
Какво не достигна на Англия, за да влезе в четворката?
– Може би късмет и шанс, какъвто понякога е необходим. Англия имаше прекрасен отбор и изобилие от отлични играчи, и ако бях треньор, щях да се чудя кой да пускам. Впечатлен съм от играта им в офанзивен план и мисля, че бяха по-добрият отбор в четвъртфинала с Франция.
Коментарът Ви за съдийството?
– Като цяло реферите не бяха сигурни и допускаха грешки. Намесата на ВАР също бе странна. За мен например имаше дузпа за Хърватия срещу Мароко, но ВАР не реагира. Това се случи и в други срещи, но нека да не изместваме фокуса и да запомним този Шампионат на планетата с футбола.